clear
Adres
MILOO-ELECTRONICS Sp. z o. o. Stary Wiśnicz 289 32-720 Nowy Wiśnicz, Poland
Image Alt

STERYLIS

  /  Aktualności   /  NEO Hospital dezynfekuje powietrze z użyciem technologii Sterylis
NEO Hospital dezynfekuje powietrze z użyciem technologii Sterylis

NEO Hospital dezynfekuje powietrze z użyciem technologii Sterylis

Krakowski Szpital na Klinach, prowadzony przez Grupę NEO Hospital, wdrożył pilotażowo urządzenia Sterylis, które pozwalają skutecznie i bezpiecznie dezynfekować powietrze non stop w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Zostały umiejscowione we wszystkich kluczowych miejscach placówki, gdzie przebywają pacjenci i pracownicy.

Sterylis to urządzenie wykorzystujące technologie medyczne w walce z drobnoustrojami. Oczyszcza powietrze za pomocą dwóch filtrów oraz dezynfekuje promieniowaniem UV-C o długość fali 254 nanometrów – najskuteczniejszym w walce z drobnoustrojami. Może także sterylizować powierzchnie i powietrze ozonem (O3) i jednocześnie deozonować, tj. przyśpieszać proces powrotu ozonu (O3) do tlenu (O2).

Urządzenie w ułamku sekundy emituje dawkę UV-C niszczącą koronawirusa, wyznaczoną w badaniach przeprowadzonych przez amerykański Boston University. Promieniowanie pozostaje zamknięte wewnątrz urządzenia dzięki tzw. pułapkom świetlnym. Dzięki temu Sterylis skutecznie i bezpiecznie dezynfekuje w sposób ciągły powietrze w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Specjalnie dostosowane urządzenia tego typu stoją obecnie na każdej stacji paliw PKN Orlen w Polsce.

– Sterylis łączy najnowsze technologie sterowania, wentylacji i sensorów, aby maksymalnie wykorzystać znane i skuteczne metody dezynfekcji i sterylizacji – mówi Rafał Bendyk, prezes MILOO – ELECTRONICS. – Takie podejście pozwoliło na bezpieczne i praktyczne zastosowanie tych metod zgodnie z najnowszymi zaleceniami CDC (Centers for Disease Control and Prevention) odnośnie minimalizacji transmisji COVID-19 w zamkniętych pomieszczeniach. Ta rządowa agencja amerykańska, odpowiednik naszego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zaleciła m.in. niszczenie źródeł infekcji z użyciem urządzeń oddziałujących na powietrze – wskazuje Rafał Bendyk.

CDC w październiku br. uwzględniła ryzyko przenoszenia koronawirusa drogą powietrzną w zamkniętych pomieszczeniach. Chodzi o tzw. aerozole, czyli cząsteczki mniejsze niż 5 mikrometrów, emitowane kiedy rozmawiamy a nawet po prostu oddychamy. Według najnowszych badań mogą się utrzymywać w powietrzu do około 12 godzin. Pozostają w pomieszczeniu długo po tym jak opuściła je osoba zarażona i mogą wędrować daleko od źródła emisji. Ryzyko infekcji z czasem dotyczy coraz większej przestrzeni, obejmując w końcu całe pomieszczenie.

– Zastosowanie Sterylis zdecydowanie zwiększy poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu i pracy w naszej placówce – mówi Joanna Szyman, prezes NEO Hospital. Od początku wybuchu pandemii COVID-19 podjęliśmy wszelkie niezbędne kroki, aby udzielać świadczeń naszym pacjentom z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Wykorzystujemy szereg poziomów zabezpieczeń, w tym system triage, bariery oddzielające na poziomie głównej rejestracji jak również stosujemy oczyszczanie za pomocą specjalnych urządzeń. Jednak dzięki technologii Sterylis uzyskujemy nową jakość. Sterylis dezynfekuje powietrze non stop przy użyciu promieniowania UV-C i pozwala przy tym pacjentom i personelowi pozostawać w pomieszczeniach w trakcie tego procesu, co pozytywnie wpływa na efektywność naszej bieżącej działalności.  – podkreśla Joanna Szyman.

NEO Hospital dezynfekuje powietrze z użyciem technologii Sterylis

W swojej analizie CDC wzięła pod uwagę wyniki kilkudziesięciu różnych analiz przypadków zarażeń koronawirusem z całego świata. Wskazują one, że do infekcji może dochodzić na skutek styczności z aerozolami wydychanymi podczas rozmowy, przyjmowania posiłku, śpiewania, uprawiania sportu, ćwiczeń czy zajęć tanecznych, itp. Analizowano zarażenia do których doszło w restauracjach, podczas próby chóru, gry w squasha lub ćwiczeń na fitnessie.

Do niedawna uważano, że ryzyko infekcji SARS-CoV-2 związane jest z transmisją drogą kropelkową. Oznacza to cząsteczki emitowane, np. podczas kaszlu, zawierające duży ładunek wirusa, które relatywnie szybko opadają na ziemię czy podłogę. W tym przypadku dystans społeczny i maseczki ochronne pomagają w znacznym stopniu zapobiec infekcji.

Mniejsze cząsteczki przenoszą mniej wirusa niż duże. Jednak wysoka zakaźność SARS-CoV-2 i możliwość zarażania pomimo braku objawów COVID-19, powodują, że CDC uznało je za ważne w transmisji wirusa.

Sterylis w skrócie:

  • niszczy koronawirusa w ułamku sekundy
  • dezynfekuje powietrze w pomieszczeniach kiedy przebywają̨ w nich ludzie
  • filtruje i dezynfekuje powietrze oraz sterylizuje powierzchnie
  • technologia medyczna – działająca w oparciu o naturalne procesy fizyczne
  • skutecznie niszczy wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, pierwotniaki i roztocza.