clear
Adres
MILOO-ELECTRONICS Sp. z o. o. Stary Wiśnicz 289 32-720 Nowy Wiśnicz, Poland
Image Alt

STERYLIS

  /  Aktualności   /  Sterylis chroni zdrowie kieleckich ósmoklasistów
Sterylis chroni zdrowie kieleckich ósmoklasistów

Sterylis chroni zdrowie kieleckich ósmoklasistów

Uczniom podchodzącym do egzaminu ósmoklasisty w kieleckich szkołach towarzyszą 54 urządzenia Sterylis, które pozwalają na stałą i bezpieczną dezynfekcję powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Ich skuteczność w walce z koronawirusem potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego na oddziałach covidowych szpitali w Bochni i Krakowie.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym, odpowiadającym wytycznym Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Uczniowie  muszą m.in. zakrywać nos i usta do momentu zajęcia miejsc na sali egzaminacyjnej,  a także podczas konsultacji z nauczycielem czy kończenia pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Nauczyciele zobowiązani są natomiast m.in. do noszenia maseczek podczas poruszania się po sali oraz wykonywania wszystkich czynności organizacyjnych w rękawiczkach.

Dzięki opracowanej w Polsce technologii zdawanie egzaminów w kieleckich szkołach objęte jest dodatkową ochroną. Dbają o to urządzenia Sterylis, które zostały zakupione przez Urząd Miasta Kielce w ramach projektu „Przeciwdziałanie i ograniczanie skutków epidemii COVID-19 na terenie Powiatu Grodzkiego – Miasta Kielce”. Wszystkie wykorzystują w procesie dezynfekcji promieniowanie UV-C oraz dwustopniową filtrację powietrza.

Do kieleckich szkół, w których odbywa się tegoroczny egzamin ósmoklasisty trafiły łącznie 54 urządzenia z serii BASIC, które posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny i laboratoryjnie zmierzone bezpieczeństwo w zakresie UV-C. Przeszły również badania w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i są stosowane m.in. w prywatnych i publicznych szpitalach, przychodniach zdrowia i gabinetach lekarskich, a także w wielu punktach handlowych na terenie kraju. Urządzenia dezynfekują powietrze światłem UV-C o najskuteczniejszej w walce z drobnoustrojami długość fali – 254 nm.

Potwierdzeniem skuteczności urządzeń Sterylis są ogłoszone w styczniu br. wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przetestowali je na oddziałach covidowych szpitali w Bochni i Krakowie. Szczegółowej analizie poddano próbki powietrza, filtry urządzeń oraz maseczki i bezpośrednie otoczenie hospitalizowanych pacjentów.

– Wirus jest eliminowany przez urządzenie z powietrza – mówi dr hab. Anna Różańska, z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Wydziału Lekarskiego Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Potwierdzono jego obecność na stronie twarzowej maseczki chirurgicznej pacjentów. Był także obecny na filtrze wlotowym, wstępnym, którym powietrze obecne w pomieszczeniu było wprowadzane do urządzenia Sterylis. Po przejściu powietrza przez urządzenie, po naświetleniu promieniowaniem UV-C, na filtrze wylotowym wynik oznaczenia był ujemny – dodaje Anna Różańska.

Po zakończeniu egzaminów ósmoklasisty urządzenia Sterylis będą w dalszym ciągu służyły uczniom i personelowi kieleckich szkół, dezynfekując powietrze podczas codziennej pracy placówek.