clear
Adres
MILOO-ELECTRONICS Sp. z o. o. Stary Wiśnicz 289 32-720 Nowy Wiśnicz, Poland
Image Alt

STERYLIS

  /  Aktualności   /  SARS CoV-2 jest bardzo wrażliwy na promieniowanie UV-C
SARS CoV-2 jest bardzo wrażliwy na promieniowanie UV-C

SARS CoV-2 jest bardzo wrażliwy na promieniowanie UV-C

Według badania przeprowadzonego przez multidyscyplinarny zespół włoskich naukowców dawka UV-C wynosząca zaledwie 3,7 mJ/cm2 (37J/m2) była wystarczająca do osiągnięcia redukcji koronawirusa SARS-CoV-2 na poziomie 99,9 proc.

Badania dokonano przy gęstości wirusa porównywalnej z tą obserwowaną w zakażeniu SARS-CoV-2. Multidyscyplinarny zespół włoskich lekarzy, diagnostów i fizyków, wskazuje, że w kontekście rezultatów ich badania technologie bezkontaktowej dezynfekcji są bardzo pożądane. Promieniowanie UV, w szczególności UV-C (200 – 280 nanometrów), jest jednym z najbardziej niezawodnych i powszechnie akceptowanych rozwiązań.

Należy zaznaczyć, że dawki maksymalne stosowane w urządzeniach STERYLIS wynoszą od 575 do 93 J/m2.

STERYLIS pozwala również na sterylizację powierzchni, w tym trudno dostępnych, oraz powietrza. Emituje w standardowych ustawieniach dawki ozonu do 7 ppm, ponieważ dają szybki efekt. Wymaga to jednak opuszczenia pomieszczeń na czas sterylizacji i użycie następnie procesu deozonacji (wg zaleceń PZH każde urządzenie wykorzystujące ozon powinno być wyposażone w deozonator).

STERYLIS dysponuje, zależnie od modelu, kilkoma metodami oczyszczania powietrza:

  1. Modele BASIC (UV-C):
    a) oczyszczanie na filtrach węglowych,
    b) dezynfekcja powietrza promieniowaniem UV-C (w trakcie procesu można pozostawać w pomieszczeniach).
SARS CoV-2 jest bardzo wrażliwy na promieniowanie UV-C
  1. Modele VS i ULTRA (UV-C + ozon):
    a) oczyszczanie na filtrach węglowych,
    b) dezynfekcja powietrza promieniowaniem UV-C (w trakcie procesu można pozostawać w pomieszczeniach)
    c) sterylizacja ozonem O3 (w trakcie procesu należy opuścić pomieszczenie),
    d) deozonacja – przyspieszony rozpad O3 (ozon) do O2, czyli tlenu atmosferycznego.
SARS CoV-2 jest bardzo wrażliwy na promieniowanie UV-C

Różnica pomiędzy modelami STERYLIS VS i ULTRA polega na zdecydowanie większej mocy generatorów ozonu i promienników UV-C. Pozwala to korzystać z modeli ULTRA efektywnie w pomieszczeniach o bardzo dużych kubaturach.

STERYLIS korzysta z dobrze znanych i zbadanych wielokrotnie metod dezynfekcji i sterylizacji. Badania nad wrażliwością rodziny koronawirusów na różne odmiany promieniowania UV (ultrafioletowego) rozpoczęto jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Wykazały one dużą wrażliwość koronawirusów na promieniowanie typu UV, szczególnie UV-C, czyli promieniowanie nadfioletowe o długości fali od 100 do 280 nm (nanometrów).

SARS-CoV-2 – odpowiedzialny za obecną pandemię – jest jednym z najbardziej wrażliwych na promieniowanie UV koronawirusów. Najskuteczniejsza w walce z patogenami jest promieniowanie o długości fali 254 nm, które używane jest we wszystkich modelach urządzeń STERYLIS.

UV-C – NAJNOWSZE BADANIA W KONTEKŚCIE KORONAWIRUSA SARS-cov-2:
1. Badanie multidyscyplinarnego zespołu włoskiego pod kierownictwem Andrea Bianco “UV-C irradiation is highly effective in inactivating and inhibiting SARS-CoV-2 replication”. Przy gęstości wirusa porównywalnej z gęstością obserwowaną w zakażeniu SARS-CoV-2, dawka UV-C wynosząca zaledwie 3,7 mJ/cm2 (37J/m2) była wystarczająca do osiągnięcia 3-logowej inaktywacji, czyli 99,9 proc. redukcji.

https://www.researchgate.net/publication/341996345_UV-C_irradiation_is_highly_effective_in_inactivating_and_inhibiting_SARS-CoV-2_replication

2. Porównanie wykonane w roku 2020 przez Wladyslawa J. Kowalskiego, działającego w USA naukowca polskiego pochodzenia, najważniejszego na świecie eksperta w dziedzinie UV, podsumowuje dotychczasowe wyniki badań od roku 1978: https://www.researchgate.net/publication/339887436_2020_COVID-19_Coronavirus_Ultraviolet_Susceptibility

3. Boston University – zespół naukowców amerykańskich ustalił, że dawka 5mJ/cm2 (50J/m2) pozwala na redukcję wirusa SARS-CoV-2 o 99%. https://www.researchsquare.com/article/rs-65742/v1.

OZON: NAJNOWSZE BADANIA W KONTEKŚCIE KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:
Silne właściwości antyseptyczne ozonu znane są od lat. Najnowsze badania Uniwersytetu Medycznego Fujita w Toyake w Japonii (2020 r.) wskazują, że do zniszczenia koronawirusa wystarczające jest użycie ozonu o koncentracji na poziomie zaledwie 0,05-0,1 ppm (cząsteczek na milion), ale będzie to trwało długo. Takie stężenie ozonu nie jest szkodliwe dla ludzi, ale proces jest powolny. Takie stężenie ozonu można zaprogramować w urządzeniu STERYLIS. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C83624%2Cozon-skuteczny-w-dezynfekcji-koronawirusow-potwierdzily-badania.html